- a szerelem poklai –
fordította: Szabó Magda
Mariana: Földes Eszter
Chamilly márki: Almási Sándor
Novícia: Klopfer Alexandra
Tér: Vörös Róbert
Ruha: Vetlényi Alma
Fény-hang: Fazekas László, Pintér Krisztina
A rendező munkatársa: Klopfer Alexandra
Az eredeti mű alapján írta, rendezte Vörös Róbert
A világirodalom számtalan titkos zárványt mondhat magáénak: álnéven író, az ismeretlenség homályába burkolózó szerzőket, női szerepeket magukra öltő férfi írók egész sorát „jegyzi”. Megannyi álszerző kitalált életrajz mögé bújva írta remekműveit. Mariana Alcoforado portugál apáca életrajza máig vitatott eredetű, világirodalmi sikere vitathatatlan.
Mariana Alcoforado 1640-ben született Bejában, és már fiatalon a klarissza apácarendbe vonult. Huszonöt évesen találkozott a későbbi Chamilly márkival. A férfi 1665 és 1667 között sok időt töltött Beja környékén, és Mariana bátyján keresztül került kapcsolatba a családdal. A két fiatal hamarosan szerelmi viszonyba bonyolódott egymással, ami nem maradt sokáig titokban, és nagy botrányt kavart. A férfi a következmények elől visszamenekült Franciaországba, Mariana ezután pedig hónapokon át hosszú levelekkel ostromolta. Ezeket a leveleket adta ki 1669-ben egy párizsi kiadó. Magyarul - közel 300 évvel később - 1959-ben jelent meg a kötet Szabó Magda fordításában.
A mű világhírét és népszerűségét nemcsak a textus ragyogó költészetének köszönheti, de annak a szavak mögül felsejlő, ragyogó gondolatnak is, hogy a befalazott valóság fölött a teremtő képzelet minden körülmények között győzedelmeskedik: nemcsak a szerelem örökkévalóságát, hanem a művészet korok és társadalmak fölötti erejét, győzelmét is hivatott hirdetni.
jegyár: 3200 forint
Az előadás létrejöttét az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő támogatta.
A színdarab megtekintését 16 éven felülieknek ajánljuk.
fotók: Kállai-Tóth Anett
"A Mozsárban az a jó, hogy nem az számít, ki vagy, honnan jöttél, vagy hová tartozol, hanem, hogy mit szeretnél csinálni."
A Mozsár egy igazán friss színházi tér, ettől energiája könnyed, elvárásoktól és előképektől mentes. Színészként egy ilyen térben úgy érzem, azt teszek, amit akarok, nincsenek szabályok, nem kötik a kezem régi színház-illemek, szokásjogok. A körülöttünk dolgozó csapat profi és kedves. Családias a légkör, amiben itt dolgozunk. A közönség is úgy ül, hogy a szemükbe tudok nézni, egyesével hallom a nevetésüket. Szeretek ilyen "közelről, közelre" játszani.
A Mozsárban első pillanattól otthon és befogadva éreztem magam. Ebben a kis színházban minden megvan, ami az alkotáshoz kell, még olyan lehetőségek is, amikre a működtetők talán még nem is gondoltak:)
A Mozsár Műhely vagány. Menő. Biztonságos. Nyitott. Nagyon új. A legjobb helyen, a "Pesti Broadway-n". Szerencsés, aki betér. Pláne, ha még játszhat is!
Sok lehetőség van benne.